Uçaklı GAP turu

Tur Kodu: 1030

Tur Programı

1.GÜN – 27 Eylül 2018 CUMA: Mardin Çevresi – Beyazsu – Hasankeyf – Deyrulumur Manastırı (Mor Gabriel) – Midyat – Mardin

Sabah havalimanında 05:00 da buluşma ardından gerekli check/in işlemleri sonrası 06:30 pegasus Havayolları uçağı ile Mardin’e hareket ediyoruz. Ortalama 2 saatlik yolculuk sonrası ulaştığımız Mardin’de çevre programımıza başlayacağız. İlk durağımız Süryaniler tarafından Turabdin diye adlandırılan bölgenin merkez kentlerinden birisi olan Midyat’a 1 saat yolculuk ile ulaştıktan sonra devam ederek ulaşacağımız Hasankeyf olacak. Ilısu Barajı’nın suları altında kalacak olan Hasankeyf’te Dicle’nin doğal akışı bizi karşılayacak. Zeynel Bey Türbesi, Eski Köprü ve anıtsal camileri gördükten sonra tekrar Midyat’a dönerek tüm dünyanın aktif olan en eski manastırlarından birisi olarak kabul edilen Deyrulumur (Mor Gabriel) Manastırı’na ulaşmış olacağız. Manastırın tarihi bölümlerini (Manastır içi kiliseleri, Mezarlık, Avlu, Teras) rehber eşliğinde gördükten sonra öğlen yemeğimiz için Beyazsu’ya hareket edeceğiz. Öğlen yemeğimiz sonrasında ise kadim şehir Midyat’ta serbest zaman vereceğiz. Dileyenler gümüşçüler çarşısında el emeği geleneksel telkâri ve diğer gümüş işlemem tekniklerinden yapılmış ürünleri görüp alışveriş yapabilir, dileyenler ise fayton ile tarihi şehrin otantik sokaklarında geçmiş zamanı yaşayabilirler.

Program bitim sonrası Mardin’de bulunan otelimize hareket edeceğiz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. 

Konaklama                                                   : GRAND YAY OTEL / MARDİN

Öğlen Yemeği / Yöresel Tat Tavsiyeleri   : Beyazsu Restaurant – Izgara ve Kebap çeşitleri.

2.GÜN – 28 Eylül 2018 CUMARTESİ: Kasımiye Medresesi – Sabancı Mardin Kent Kültürü Müzesi – Postane Binası – Mardin Ulu Camii – Sokul Bakar – Abbaralar – Latifiye Camii – Şanlıurfa – Balıklıgöl ( Hz. İbrahim Makamı – Ayn Zeliha Gölü – Dergah Camii – Hz. İbrahim’in Doğduğu Mağara – Urfa Kapalı Çarşıları – Gümrük Han )

Otelde aldığımız sabah kahvaltısı ardından Eski Mardin turumuza başlayacağız. Bir kısmını otobüs ile şehir merkezini ise yürüyerek göreceğimiz turumuzda öncelikle Kasımiye Medresesi’ne uğrayacağız. Artuklu – Akkoyunlu mimarisinin anıtsal eserlerinden birisi olan Kasımiye Medresesi’nde taç kapı, mescit, avlu ve eyvan gibi bölümleri gördükten sonra aktif bir diğer Süryani Manastırı olan Deyrulzafaran (Morhananyo) Manastırı’na ulaşacağız ve manastır içindeki tarihi bölümleri (kiliseler, güneş tapınağı) rehber eşliğinde gördükten sonra Mardin’e dönerek turumuzun yürüyerek gerçekleştireceğimiz bölümüne başlayacağız. Eski Mardin’i ve geleneksel özelliklerini en iyi tanıyabileceğimiz yer olan Sabancı Mardin Kent Tarihi Müzesini görerek başladığımız yürüyüşümüzde Mimar Sarkis Lole’nin eserleri bize eşlik edecek. Postane Binası, Ulu Camii, Latifiye Camii, Zinciriye Medresesi göreceğimiz diğer anıtsal mimari örnekleri olacak. Taş döşeli dar sokaklardan abbaralar (kabaltı-tünelli geçiş) aracılığıyla geçiş yapacağımız yürüyüş rotamızda çarşılar (bakırcılar, sokul bakar) eski Mardin’in otantikliğini bize daha çok hissettirecek. Mezopotamya Cafe’de içeceğimiz geleneksel kahve türleri ise Mezopotamya Denizi manzarası ile hafızalarımızdan silinmeyecek. Öğlen yemeğimiz sonrası ise Mardin’den ayrılarak Şanlıurfa’ya doğru yola çıkacağız. Kızıltepe – Viranşehir üzerinden ulaştığımız Şanlıurfa’da binyılların ibadet ve dini merkezi olan Balıklıgöl ise sonraki programımız olacak. Tüm semavi dinlerin ata olarak kabul ettiği Hz. İbrahim’in Makamı, doğduğu mağara ve Ayn Zeliha Gölü Balıklıgöl içerisinde yaptığımız yürüyüşümüzde karşımıza çıkan ve görebileceğimiz mekanlar olacak. Günümüzün ve turumuzun son durağı ise Urfa’nın ünlü kapalı çarşıları olacak. İsteyenler Gümrük Hanı’nda oturup zamanın tadını çıkarabilir isteyenler ise geleneksel bezlerden baharatlara kadar çeşitlilik arz eden ürünleri görüp alışveriş yapabilirler.

Program bitim sonrası Şanlıurfa’da bulunan otelimize hareket edeceğiz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. Dileyenlerle sıra gecesi yapabiliriz.

Konaklama                                                   : ŞANLIURFA EL RUHA OTEL

Öğlen Yemeği / Yöresel Tat Tavsiyeleri   : Kebapçı Rıdo – Mardin Kebabı – Kuzu Şiş – Salata – Koyun Yoğurdu ya da Kaburgacı Selim Usta – Kaburga Dolması

3.GÜN – 29 NİSAN 2018 PAZAR: Eski Halfeti (Birecik Barajı Tekne Turu – Rum Kale ve Savaşan Köyü) – Birecik Kelaynak Koruma İstasyonu – Gaziantep – Zeugma Mozaik Müzesi – Medusa Evi (Cam Müzzesi) – Eski Antep Çarşıları (Almacı Pazarı – Bakırcılar – Yemeniciler) – Tahmis Kahvesi

Sabah otelimizde aldığımız kahvaltı sonrası Halfeti’ye doğru yolculuğumuz devam edecek. Bineceğimiz tekne ile Fırat Nehri üzerinde bulunan Birecik Barajı’nda yapacağımız turda Rumkale (Kale-i Altun), Savaşan Köyü göreceğimiz yerler olacak. Dönüşte Halfeti’de verdiğimiz zamanda ise ‘’cittaslow’’ kent olan Halfeti’nin keyfini serbestçe çıkabilirsiniz. Buluşma sonrası Halfeti’den ayrılarak Birecik’e hareket edeceğiz. Soylarının tükenme tehlikesi nedeniyle devletimiz tarafından koruma altına alınan kelaynakları Birecik’te koruma istasyonunda gördükten sonra Gaziantep’e doğru olan yolculuğumuz başlayacak. Ulaştığımız Gaziantep’te ilk durağımız Zeugma Mozaik Müzesi olacak. Rehberimizin anlatımları eşliğinde göreceğimiz müzedeki eserler hatıralarınızdan çıkmayacak. Sonrasında ise Yürüyerek keşfedeceğimiz sokaklar, çarşılar, hanlar otantik kültürün göstergeler olacak. Medusa Cam Müzesi (Eski Antep Evi ), Tahmis Kahvesi ( geleneksel kahveler mırra ve menengiç, zahter çayı tavsiyemiz ile ), Antep Çarşıları ( bakırcılar, yemeniciler, almacı pazarı – baharatçılar ve kurutulmuş sebzeler ) yürüyerek gerçekleştireceğimiz keşfimizde görebileceğimiz yerler olacak. Sonrasında ise aracımızla Eski Antep’e doğru hareket edeceğiz. Yürüyerek keşfedeceğimiz sokaklar, çarşılar, hanlar otantik kültürün göstergeler olacak. Medusa Cam Müzesi (Eski Antep Evi ), Tahmis Kahvesi ( geleneksel kahveler mırra ve menengiç, zahter çayı tavsiyemiz ile ), Antep Çarşıları ( bakırcılar, yemeniciler, almacı pazarı – baharatçılar ve kurutulmuş sebzeler ) yürüyerek gerçekleştireceğimiz keşfimizde görebileceğimiz yerler olacak. Akşam yemeğimiz sonrasında ise Havalimanına doğru hareket edeceğiz. Gerekli check/in işlemleri ardından 22:05 uçağı ile dönüş yapacağız.

Konaklama                                                   : Bugün otel konaklaması yoktur. 22:05 Gaziantep – Sabiha Gökçen uçağı ile İstanbul’a dönüş.

Öğlen Yemeği / Yöresel Tat Tavsiyeleri   : Halfeti Fırat Restaurant  / Kebap Çeşitleri ( Haşkaş Kebabı Tavsiyedir. ) – Şabut Balığı  Halil Usta ( Küşneme – Acılı – acısız kıyma kebabı – Simit Kebabı  - Kaşık Salata – Açık Ayran ve diğer soft içecekler.

 

Akşam Yemeği: Rehber Tavsiyesi ile hareket edilecektir.

Ek Bilgiler

- Deneme Tour & Travel zamanlama ve program akışı konusunda değişiklik yapma hakkına sahiptir.
- Yeterli sayıya ulaşılmadığında DENEME TOUR & TRAVEL turu iptal etme hakkını saklı tutar.

• Ulaşımlarımızda otobüs için yeterli sayı olmadığında aşağıda belirtilen araçlar kullanılır. 
- 16 Kişilik: Volkswagen Crafter & Mercedes Sprinter
- 19 Kişilik: Volkswagen Crafter & Mercedes Sprinter
- 27 Kişilik: Otokar Sultan Maxi & Isuzu Novo Lux
- 35 Kişilik : Isuzu Visigo 
- 46 Kişilik: Mercedes Tourismo & Temsa Safir & Mercedes Travego 

Tarihler, Fiyatlar

Çıkış: 27.09.2018

Dönüş: 29.09.2018

Ön Talep

1070 TL

Rezervasyon

Fiyata Dahil Hizmetler

  • Sabiha gökçen Hvl. transferleri
  • Uçak bileti
  • Otel konaklamaları
  • Profesyonel rehberlik hizmeti
  • 1618 nolu zorunlu seyahat sigortası

Fiyata Dahil Olmayanlar

  • Müze ve ören yerleri giriş ücreti
  • 1. gün sabah kahvaltısı ,3 gün akşam yemeği ve tüm öğle yemekleri
  • Kişisel harcamalar
  • İsteğe bağlı olarak yapılacak sıra gecesi

Paylaş

Yardım & Destek

Bizi Arayın

+902120000000

Bunlarda İlginizi Çekebilir

Beypazarı Turu

Günübirllik / İstanbul Çıkışlı

İncele (130 TL )

Isparta Güller ve Göller Diyarı

1 Gece 2 Gün / İstanbul Kadıköy Çıkışlı

İncele (349 TL )

Kartepe Turu

Günübirlik / İstanbul Çıkışlı

İncele (59 TL )

© 2017 Deneme Tour. Tüm hakları saklıdır.